Cam Balkon Kapatmak Yasal Mı?

İzmir’de Balkonu Cam Balkon ile Kapatmak Yasal Mı, Yasak Mı?

Cam Balkon Kapatmak Hukuki Açıdan Yasal mıdır?

Cam balkon ile kapatmak yasal mı, her balkon cam balkon ile kapatılabilir mi, balkonu cam balkon ile kapatmak hukuki açıdan yasak mı, tüm cevaplar burada. Müşterilerimizin, hukuki açıdan bir sıkıntıya girmemek için haklı olarak bizlere sormuş oldukları bu soruları, cevapları ile birlikte sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Balkon kapatma, evin yaşam alanını genişletme, daha modern ve rahat bir ev ortamı oluşturmak için, Türkiye’de bir çok ailenin baş vurduğu bir yöntem. İster bilerek yasal prosedürlere uyarak veya yasal zeminde sorun yaşayabileceğini bildiği durumda dahi bir çok kişi bu yönteme baş vurmuş. İşte bu nedenledir ki, bu konu hem yazılı, hemde görsel medyada biraz da suistimal edilerek işlenmiş. Küçük haber sitelerinden tutunda, büyük haber sitelerine ve hatta bilinen büyük televizyon kanalları dahi konuyu reyting alma uğruna ”dikkat çekici balkon kapatma” manşetleri ile servis etmişler.

Özkale Cam Balkon Sistemleri imalatçı firması olarak bizler sadece ”cam balkon sistemleri” ile uğraşmaktayız. Cam balkon veya diğer ismi ile balkon camlama sistemleri tek ve asli uğraş konumuzdur. Plastik doğrama, fotoselli kapı sistemleri, panjur sistemleri uğraş alanımızda değildir.

Balkon Modellerine Göre Cam Balkon Kapatmak Yasal Mı?

  1. Gömme Balkonlar: Cam Balkon ile kapatmak yasaldırBinaya gömme bir vaziyette tasarlanmış ve ek alan kazandırmayan balkonlara gömme denir. Herhangi bir materyalle kapatılmaları için izne gerek yoktur. Alüminyum doğrama, PVC doğrama ve cam balkon ürünlerinden herhangi birini özgürce tercih edebilirsiniz.
  2. Kısmen gömme balkonlar: Katlanır Cam Balkon ile kapatmak yasaldır. İsminden de anlaşılacağı üzere, bir kısmı gömme bir kısmı da çıkma olan balkon türlerine ”Kısmen Gömme Balkonlar” denilmektedir. Burada Yargıtay ve Danıştay kararlarında sadece katlanır cam balkon sistemlerine izin vermektedir. Hükümde “portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir” ifadesi yer almaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken ÇOK ÖNEMLİ KONU. Balkonu odaya dahil etmek için duvar yıkmak veya mevcut korkuluğu söküp tuğla, beton ve benzeri materyaller ile ikame etmek kesinlikle yasak. Şikayet üzerine direkt yıkım kararı ve para cezası uygulanmaktadır.
  3. Çıkma balkonlar: Katlanır Cam Balkon ile kapatmak yasaldır. Çıkma balkonlarda alan kazanmak amacı ile yapılan her türlü işlem kanuna aykırı kabul edilmektedir. Yine hükümde yer alan “portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir” materyaller dışında herhangi başka bir ürün kullanılamaz. Çıkma balkonlarda duvar yıkıp, balkon ile odayı birleştirme söz konusu olamaz. Hatta sürme cam balkon sistemlerinin bile çıkma balkonlarda kullanılıp kullanılamayacağı şüpheli bir konudur. Katlanılabilir hükmüne uymadığı için aslında hiç riske girmeyerek balkonlarda kullanılması doğru değildir.

Yukarıdan yazıdan anlaşılacağı üzere, Cam sistemleri ile balkon kapatmak portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir” olması kaydı ile her durumda yasaldır.

Cam Balkon Kapatmada Hukuki Olarak Dikkat Edilmesi Zorunlu Durum Var Mı?

  1. Alüminyum ve Cam Rengi: Cam ve alüminyum rengi konusunda site yönetimi veya apartman yönetimi tarafından alınmış bir karar var ise, bu ortak karara uymak da zorunludur. Bütün bina sakinleri karar gereği füme cam balkon yaptırmışken, siz mavi cam rengi tercih edip, mavi cam balkon yaptıramazsınız. Aynı durum alüminyum profil rengi için de geçerlidir.
  2. Beşte dördünün rızasının alınması: Portatif, sökülüp takılabilir, katlanılabilir olması kaydı ile, yasanın açık izni olmasına rağmen, bina veya site sakinlerinin beşte dördünün rızasının alınması en garantili yöntemdir ve sonradan site veya apartman sakinleri arasında çıkabilecek nahoş komşuluk ilişkilerinde, karşı tarafın eline düşmemek, onların insafına kalmamak, kimseye koz vermemek için alınabilecek en garantili yöntemdir. İlk site veya apartman yönetim kurulu toplantısında konuyu dile getirip, izin verildiğine dair beşte dört ile alınan kararı yönetim defterine yazdırmak, herkes için sonradan ortaya çıkabilecek olumsuzlukları da, baştan bertaraf etmiş olur.Site veya apartman yönetim kurullarının almış oldukları kararlar bağlayıcı niteliktedir ve uyulması zorunludur.

Sorunsuz, zamanında, kaliteli ve en uygun fiyatlar ile İzmir’in en eski ve en iyi, katlanır cam balkon, balkon camlama sistemleri konusunda İzmir’in lider firması ile çalışmak isterseniz yapmanız gereken, keşif, ölçü, cam balkon modellericam balkon fiyatları ve daha detaylı bilgi almak için firmamızdan ücretsiz olarak bir EKSPER talep edebilirsiniz.

Özkale Cam Balkon Sistemleri, malzeme ve işçilik hatalarına karşılık 5 yıl boyunca ücretsiz olarak servis ve Garanti hizmeti sunmayı taahhüt eder.  % 100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan İzmir’in lider en iyi Cam Balkon Sistemleri İmalatçı firmamızın tamamı ile ücretsiz bir servisidir.

Mobil cep telefonlarından en altta bulunan yeşil ”Dokun Şimdi Ara” seçeneği ile, masaüstü (ve dizüstü) bilgisayarlardan ise ”buraya dokunarak İletişim” sayfamıza gitmek sureti ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Özkale Cam Balkon İzmir – En İyi Cam Balkon Firması & Markası

Cam Balkon Kapatmak Yasal Mı?
4.8 - 48 oy

MESAJ olarak veya SOSYAL MEDYADA bunu PAYLAŞ: