Temperli cam balkon nedir?

Temperli Cam Balkon (Temperlenmiş Cam Balkon) Nedir?

Temperli Cam Balkon Nedir?

Temperli Cam Balkon Nedir? Güçlendirilmiş cam ya da güvenlik camı da denilmekte, cam balkon sistemlerinde 8 veya 10 mm temperli camlar için tüm detaylar burada. Temperli Cam; diğer bir ismi güçlendirilmiş cam ya da güvenlik camı da denilen bu cam çeşitleri, normal camlara kıyasla kırılmaya karşı çok daha fazla dayanıklıdır. Normal camlar kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılarak yaralanmalara neden olabilir. Güçlendirilmiş camlar yani temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılırlar. Bundan dolayı da yaralanma riski en aza indirgenmiş olur. Güçlendirilmiş güvenlik camları yani kısaca Temperli camlar, darbelere karşı eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 6 kat daha dayanıklı özel camlardır. Isıya dayanıklılığı normal camlara göre 7 daha fazladır.

  

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Güçlendirilme yani temperleme işlemi, bu işleme özel ısıtma sistemleri ile camların 600°C – 650°C arasındaki sıcaklıklara getirilip ani olarak hava ile soğutulmasıdır. Nasıl ki çelik, ısıtılıp su verme yöntemi ile sertleştiriliyorsa burada da 600°C sıcaklığa çıkartılan cam birden hava ile soğutularak sertleştirilmektedir. Sıcaklığın birden ani olarak azalması ile birlikte yüzey sertleşir. Önce dış kısımların, daha sonra da iç kısımların soğumasıyla camın yüzeylerinde basınç, camın iç kısmında ise çekme gerilmeleri oluşur.

Camlar, temperli cam (güçlendirilmiş cam) haline geldikten sonra temperlenmiş cam olarak da isimlendirilir. Temperleme işleminden sonra, üzerinde kesme, taşlama, talaş kaldırma işlemleri yapılamamaktadır. Temperleme işlemi neticesinde yapılan ısıl işlemler, camın hacmini, camın rengini, camın berraklığını ve kimyasal yapısını değiştirmez.

  

Temperli Cam Ne Kadar Dayanıklıdır

Temperlenme işleminden geçen temperli cam 300°C ısıl şoka dayanabilirken, temperlenmemiş normal cam yaklaşık 40°C ısıl şoka uğradığı zaman kırılabilmektedir.

Normal cam ve Temperli Cam dayanıklılık testi; Temperlenmiş camların mekanik olarak test edilmesinde “Yüksekten Bilye Düşürme Deneyi” uygulanmaktadır. Temperlenmemiş 6 mm. normal cam, 30 cm. yüksekten düşen 500 gram ağırlığındaki bir çelik bilyenin etkisi ile kırılırken, Temperlenmiş 6 mm. bir cam ise 2 metre yükseklikten düşürülen, 500 gram ağırlığındaki bir çelik bilyenin etkisi ile kırılmaktadır. Bu da temperli camların, normal camlara göre 6 kattan daha fazla dayanıklı olduğunu göstermektedir. 

  

Temperli Cam Nerelerde Kullanılır?

 1. Cam oda sistemleri, cam balkon camlarında,
 2. Binaların dış cephe kaplamasında,
 3. Fırın kapaklarında,
 4. Araç camlarında,
 5. Hızlı tren camlarında,
 6. Uçakların camlarında,
 7. Su parkı akvaryum camlarında,
 8. Duş ve küvet camlarında,
 9. Sehpa ve masa camlarında,
 10. Cam korkuluklarda,
 11. Cam mobilyalarda,
 12. Tabaklarda ve pişirme tepsilerinde,
 13. Cam tencere ve cam pişirme araçlarında kullanılmaktadır.

  

Özkale Cam Balkon Sistemlerinde Temperli Cam

Ege Bölgesi ve İzmir’in en eski ve en iyi cam balkon firması olan Özkale Cam Balkon Sistemlerinde kullanılan tüm camlar ”temperlenmiş camdır”. Standart olarak 8 mm temperlenmiş camlar kullanılmakla beraber, yapılacak projenin durumuna göre veya müşterimizin dış darbelere daha dayanıklı olmasını talep ettiği durumlarda 10 mm temperlenmiş camlar kullanılmaktadır.

10 mm temperli camın darbelere dayanıklılığını göstermek amacı ile ilgili olarak, 10 mm temperli cam kullanılarak gerçekleştirmiş olduğumuz, arabanın temperli cam üzerinden geçmesi test (deney) videomuzu da seyredebilirsiniz.

  

Cam Balkon Ücretsiz Fiyat Teklifi Al

Özkale cam balkon sistemleri, lider İzmir cam balkon firması olmanın mutluluğu ve sorumluluğu içerisinde, 14 yıldan bu yana ücretsiz olarak ”ekspertiz hizmeti” vermeye devam etmektedir ve bundan sonra da ücretsiz olarak ”ekspertiz hizmeti” vermeye devam edecektir.

Temperli Cam Balkon Fiyatları

Sorunsuz, zamanında, kaliteli ve en uygun fiyatlar ile İzmir’in en eski ve en iyi, katlanır cam balkon, balkon camlama sistemleri konusunda İzmir’in lider firması ile çalışmak isterseniz yapmanız gereken, keşif, ölçü, cam balkon modelleri, cam balkon fiyatları ve daha detaylı bilgi almak için firmamızdan ücretsiz olarak bir EKSPER talep edebilirsiniz.

Temperli Balkon Camı Fiyatları

İzmir cam balkon, ekspertiz ve cam balkon fiyat teklifini sizlere sunmamız tamamı ile ücretsizdir. Ekspertiz hizmetimizden yararlanmanız neticesinde herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük altına girmeniz söz konusu değildir. % 100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan İzmir’in lider en iyi Cam Balkon Sistemleri İmalatçı firmamızın tamamı ile ücretsiz bir servisidir.

Mobil cep telefonlarından en altta bulunan yeşil ”Dokun Şimdi Ara” seçeneği ile, masaüstü (ve dizüstü) bilgisayarlardan ise ”buraya dokunarak İletişim” sayfamıza gitmek sureti ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Özkale Cam Balkon İzmir

Not: Tüm resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Temperli cam balkon nedir?
4.8 - 25 oy

MESAJ olarak veya SOSYAL MEDYADA bunu PAYLAŞ: